1451166410“Snelman tarafından çok sevdiği Suomi’nin canlandırılmasına yönelik çalışmalar sadece halk öğretmenleri ile yaptığı sohbetlerle sınırlı değildi. Memurlar, doktorlar, din adamları, tüccarlar, öğretmenler ve subaylar – her kesimden insanların yaptığı toplantılara katılan Snelman coşkuyla şunları dile getirmekteydi:

‘Halkı unutmayın. Hepiniz halkın içinden çıktınız. Nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz? Eğitim ve kültürden yoksun kardeşlerinizden uzaklaşarak, ayrı bir hayat kurmayı mı yoksa halkınızın durumunu iyileştirmek için çalışmayı mı tercih ediyorsunuz? Halk kitlelerinin uyanması için neler yaptınız?…”

Toplumumuzun da (bir zamanlar) birçok noktada benzerlik taşıdığı koşullar içerisinde bulunan Finlandiya’da, mücadeleye kendini adamış bir avuç aydının ülkelerinin hâlini santim santim nasıl değiştirmeye çabaladığının hikâyesini efsanevî biçimde anlatan bu kitabı okuduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün nelerle ve niçin mücadele ettiğini, niçin bu kitabın her okulda okutulmasını (öncelikle askerî okullarda) emrettiğini anlayacaksınız. Beyaz Zambaklar Ülkesinde, bir başyapıt niteliğinde tarihsel roman olarak rafınızda yerini alsın.

Yorumlar

yorum