Türkiyedeki-Eğitim-Sistemi

Karmaşık duygular içindeyim, çünkü karmakarışık bir ülkede, karmakarışık bir gündemin içine doğmuşum. Bombalar patlar, insanlar ölür, tecavüzler durmaz, ezilenler hep ezilir, diğerleri ise hep daha güçlenir. Siyaset çözüm üretemeyecek kadar acizdir; eğitimsizi yöneten olmuş, eğitimlisi ise hep susturulmuştur. Yüze yakın farklı kültürü vardır bu coğrafyanın, ben buna zenginlik derim, mozaik derim ancak karşımdaki tekçi bir kafadadır; biz biriz, tekiz diye haykırır. İnsanları rahat bırakalım, özgür bırakalım derim ama Ankara kanunları buna izin vermez… Yani anlayacağınız karmakarışık parametreler sarmalayıp duvarlar örmüş üstümüze ey dostlar. İşin içinden çıkamıyorum. Hiçbir şey değişmiyor aslına bakarsanız. Yakın tarihimizde neler yaşanmışsa aynen devam ediyor, yoksa şimdiki yönetenler tek suçludur demek, onları hemen yargılayıp suçlu ilan etmek de işin kolayına kaçmak olur kanımca.

Ülkemizdeki sorunların çözülememesinin nedeni o problemin köküne, temeline inememek, onu orada çözüme kavuşturamamaktır. Sonrasında ise biriken sorunlar dağının altında kalıp günü kurtaran politikalar üretmek bir gelenek haline dönüşmüştür. Ülkemizde birey ne kadar kendini geliştirebiliyorsa, insan organizmasından oluşan devlet ve hükûmet denilen kavramlar da o kadar kendini geliştirebiliyor doğal olarak. Şu anki seviyenin de ne olduğu belli zaten. Bu seviyeyi sen nasıl ölçebiliyorsun ki, derseniz eğer; görsel medyada yer alan sokak röportajlarını izlemenizi, her gün bir iki saat sosyal medyadaki haberlerin altındaki okuyucu yorumlarını, daha doğrusu küfürleri okumanızı sizlere öneririm.

Daha da üzücü olan ise bu gündemin oluşmasında, ülkenin bu hale gelmesine neden olanlar içinde en az suçu olanın ben ve benim jenerasyonum olması. Ben doğmadan önce atılmış bu karmakarışık hâlin tohumları.  Yine müzik konuşamadan bitirdim yazımı, kalın sağlıcakla…


Susturuldun
Koşarken sırtından vuruldun
Bağlanmış ellerin,dağlanmış her yerin
Susturuldun

Duvarlar örülmüş üstüne
Öldürmüşler seni doğmadan önce
Hatalar yıkılmış üstüne
Öldürmüşler seni doğmadan önce


 

DAYANAMADIM BİR PARÇA DAHA PAYLAŞMAK İSTEDİM:

Yorumlar

yorum