Derler ki dağların Tanrısı Dage, Tanrıça Wonosemo’yu görür görmez aşık olur. Wonosemo’nun ruhunun saflığı karşısında mest olan Tanrı Dage, bulutlardan, rüzgârdan ve yağmur damlalarından bir ayna armağan eder Tanrıçasına.

2Birbirlerine duydukları sevgi kadar Jiuzhaigou (Cizugu) ormanlarının dağlarına, hayvanlarına ve her daim akan sularına da aynı sevgiyle bağlıdırlar. Bu diyarların koruyucuları olarak bilinirler. Bir vakit gelir ayrı düşmek mecburiyetinde kalırlar. Bu sırada şeytan Shemozha’nın içi de Tanrıçanın aşkıyla yanmaktadır ve onu alıkoymak için gözü her daim üzerindedir. Tanrı Dage’nin gidişi ile Tanrıçayı yüksek dağların birine hapseder. 3Üzüntü ve şaşkınlıkla, Tanrıçanın çok değer verdiği aynası elinden kayıverir ve yüzlerce parçaya bölünür, her parçasından yüksek dağlar ve elmas gibi parlayan göller oluşur. Neyse ki Tanrı, Shemozha’yı alt etmek için tam vaktinde dönmüştür ve şeytanı, Tanrıçasını özgür kıldığı o dağa hapseder.

4 O zamandan beri Jiuzhaigou’da barış hakimdir; rengarenk göller  ve bulutlara uzanan dağlar, güzelliklerini Tanrı ve Tanrıça’ya sunmak için adeta yarışırlar.

15

Yöre halkına göre kendilerini çevreleyen bu dağların zirvesi Tanrıların evidir. Göller ve dağlar ise kırılan aynadan yansıyanlardır. Yılın her mevsiminde güzelliklerini farklı biçimlerde sunarlar.


6İlkbaharda karlar ve buzlar erimeye, nehirler akmaya başladığında baharın yumuşak ve üşengeç güneşi, göllerin üzerinden kendisini izler zaman zaman. Ne de olsa yazın yemyeşil ağaçlar gölgelerinde onu istemeyecektir. 8Toprak saklandığı örtünün altından tamamıyla kendini gösterdiğinde pervasızca dökülen gümüşten şelalelerin sesleri yankılanır bakir ormanlarda. Bu ses diyarın gizli sakinlerini çağırmaktadır heyecanla.


7
9

Uzun bir yazın ardından yoldaki ağaçlar yavaş yavaş kış temizliğine hazırlanır. Göllerin üzerine savuşturdukları yaprakları sonbaharı içinde saklar.

A1GP5N Prayer wheels, Jiuzhaigou, China

 Prayer wheels, Jiuzhaigou, China

Jiuzhaigou sakinleri etrafa saçtıkları tüm renkleri toplayıp ayrılma vakti geldiğini anlamıştır artık. Onlar şiirsel sessizliklerine geri dönerlerken kış yeniden tüm görkemiyle yüzünü bir kez daha Tanrılara döner. Çin’in Sichuan bölgesinde “Peri Masallarının Ülkesi” olarak bilinen Jiuzhaigou, mistik doğası ve efsaneleriyle doğanın özüne yapılan yolculuklardan birine eşlik etmek için her zaman hazır beklemektedir.

 

Yorumlar

yorum