Sağlık köşemizde bu hafta görülme sıklığı yüksek olan, çok kişinin hayat kalitesini etkileyen, çözümü için yapılan ameliyatınsa zor ve ıstıraplı olması ile tam bir belaya dönüşen ayak başparmağı çıkıntısı hastalığını inceleyip, ameliyata gerek kalmadan bu sorunu nasıl atlatacağımızı göreceğiz.

Artrit ve çocuk felci gibi hastalıklar ya da yanlış ayakkabı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilen bunyonlar özellikle kadınlarda çok sık görülen bir problemdir.

Türkçede “ayak başparmağı çıkıntısı”, “ayak çıkıntısı”, “ayakta kemik büyümesi” gibi şekillerde ifade edilen Bunyon (Halluks valgus) = Ayak başparmağının yanında bir kemik çıkıntısının oluşması, gittikçe büyümesi, zaman geçtikçe aşırı ağrı yaparak hayatı zindan etmesi şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlık.

Bu konuyla ilgili doğruyu öğrenmeden önce zihnimde bunu ayak başparmağı kemiğinin yanında yepyeni minnoş bir kemiğin oluşması ve büyümesi şeklinde canlandırıyordum. Haliyle ameliyat olmadan tedavisi olamayacağını düşünür, hayal dünyamda da bu ameliyatın muhtemelen oradaki fazla kemiği törpülemek, kesmek, kırmak falan gibi çirkin çirkin korkunçluklar içerdiğine inanırdım.   Sonra öğrendim ki meğer hali hazırda var olan bize ait ayak kemiğinin şekil bozukluğundan kaynaklanıyormuş bu durum.

Yani şekli şu imiş;

Bunyon-Halluks Valgus

bunyon-gelişimiHastalığın aşamaları ise yanda görüldüğü şekilde.  Özellikle son aşamaya gelmemiş ve ağrılı olmayan bunyonlar ameliyat dışındaki yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Bazı aparatlar, kalıplar, egzersizler ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen hastalık için 5 farklı etkili egzersiz yöntemi aşağıda verildi.

İşinize yaraması, ağrılarınız varsa azaltması umuduyla.

Sağlıklı günler.

https://www.facebook.com/top10homeremedies/videos/677257765754704/

Yorumlar

yorum