Zaman, tarihin kurumuş bir yaprağını daha çatırdatırken, Alabama’nın nemli, sıradan ve sıcak günlerinden birinde, bir lise sınıfında, psikoloji dersi dinlemek ne kadar da zordur, değil mi? Hayatlarımızın en çılgın dönemi enerji dolu olduğumuz lise yıllarıdır kuşkusuz. Bu çılgın dönemde, kim sallar dersi, özelikle de psikoloji dersini. O yaşlarda sahip olunan en güzel şey, geleceğe dair umut dolu hayalleri dostlarınla paylaşabilmek değil midir? Bana göre hikayenin sırrı burada gizli. Maceramızın kahramanları geleceğe dair hayallerini paylaşıyorlardı o anlarda, beraber oturdukları o tozlu okul sıralarının üzerinde.

Hikaye ise şunu anlatıyor kısaca: Kendilerine güveni tam iki liseli ergen, kurdukları hayallerin peşini asla bırakmadılar, bu hayalleri uğruna durmadan çalıştılar. Kahramanlarımız Brittany ve Zac, o gün psikoloji dersinde tanışmışlardı, dersi hiç dinlememiş, ders esnasında da aralıksız sohbet etmişlerdi. Peki sonra ne mi oldu? Doğal olarak öğretmenlerinden fırçayı yediler ve sınıftan uzaklaştırıldılar ama ne uzaklaşma, adeta “kutsal uzaklaştırma!” Dersten atılmaları, birbirlerini daha iyi tanımalarını için onlara fırsat vermiş oldu.

O gün konuştukları şeyler bir sır olsa da ana temasının müzik olduğu kesin. Belki de o gün kozmik takvimin, mistik ve bir o kadar romantik istekleriyle dolu bir günüydü, dünya ise geriye kalan tüm fiziksel şartları yerine getirmişti. Bu andan itibaren, iki ergenin hayatı yüz seksen derecelik bir açı yaparak yön değiştirdi. Sahip oldukları müzik yapma arzuları, tükenmek bilmeyen enerjileri ile birleşecek ve sanatlarını günümüzün gerçekliği arasına karıştırmayı başaracaklardı.  Nihayetinde Alabama Shakes oluşacaktı.

alabamashakes_wide-65f27964d8510cf118377d4eebbb94f9b5e5fdef_1024x576Vokalde ve gitarda Brittany Howard, gitarda Heath Fogg, basta Zac Cockrell ve davulda Steve Johnson’dan oluşan Alabama Shakes, 2011’de dört şarkılık bir EP kaydederek müzik yolculuklarına başladılar. 2012’de yayımladıkları ilk albümleri Boys&Girls, üzerinde taşıdığı güneyin sıcacık güneşiyle adeta ruhumuzu ısıtmıştı. Soul, Blues, RootsRock ve Rock’nRoll tarzıyla dikkat çeken grup, 60’ların 70’lerin afacan tınılarını, özgün soundlarıyla birleştirerek dinleyicilere sunuyordu.

Grubun merakla beklenen ikinci albümü Sound&Color 2015’de yayımlandı. Çalışmanın makinisti Blake Mills idi. Blake gerçekten müthiş bir prodüktör ve grup için harika bir seçimdi. Alabama Shakes,bu albümünde soul, blues, rock karakterini yine müziğinin merkezine koydu. Ancak bu ana merkezin etrafına farklı pek çok deseni de monte etmeyi unutmadı.

 Alabama Shakes kendini geliştirebilme yetisine sahip ve bu özelliği onların en önemli artısı. Albümlerindeki olgun parçalar ve usta dokunuşlar bu durumun en büyük kanıtı niteliğinde. Brittany Howard’a ayrıca bir parantez açmak gerekiyor aslında. Brittany, hemen tüm parçaların söz yazarı ve bestecisi. Duruşuyla ve sesiyle şüphesiz ki grubun dinamosu. Dev cüssesi, özgür tavırlarıyla günümüz dünyasının yapay ve ruhsuz bedenlerinin tam aksi istikametinde duran bir sanatçı. Görünüşüyle değil, sesi ve müziğiyle ayakta duran bir karakter.

Alabama Shakes’i mutlaka daha yakından tanıyın, benden söylemesi.

Yorumlar

yorum