doDO‘kusu, tarzı nedir peki bu albümün?

Above and Beyond elektronik müziği en kaliteli şekilde icra eden grupların başında gelir. Müziğe olan hakimiyetleri ve birikimleri o kadar fazladır ki bu da onların birçok tarzı bir arada kullanabilme yetisine sahip olmalarını sağlamıştır. Öyle ki bu albüm, club ve elektronik müzik tarzıyla yapılmış eski şarkılarının akustik versiyonlarını içerir. Örneğin bu albümün 2. Parçası olan We’re all we need’i bir inceleyelim. Şarkının ilk hali, bakın “Acoustic II” ile nasıl da ikinci versiyonuna dönüştürülüvermiş. Gerçekten muhteşem.

Albümdeki parçaların grubun eski şarkılarının cover’ı olduğunu bir an olsun unutup bu çalışmayı yorumlarsak eğer, şunu fark ederiz ki “Acoustic II” gerçekten de yumuşaklığı ve ruhu okşayan tavrı ile harika bir albüm. Adı gibi akustik enstrümanların ustaca kullanıldığı; yaylıların, piyanonun, gitarın, üflemelilerin dengeli bir şekilde harmanlandığı , saniyeler içinde tükeniveren ve bağımlılık yapan bir çalışma.

reREsmini bir görelim mi?

maxresdefault_1024x576abb_1024x719

misyonu nedir bu albümün?

Above and Beyond elektronik müzik denilince akla gelen ilk oluşumlardandır ve bu müzik ancak bu kadar kaliteli yapılır dedirtir. Ancak müzik anlamında çok daha fazla şeye sahipler. Bu yüzden parçalarının akustik versiyonlarını çalarak konser vermeye karar vermişler. Tıka basa dolan salonlarda ellerinin ve beyinlerinin sahip olduğu yetenekleri bu şekilde dinleyicilerine sunmayı misyon edinmişler. Ekip hem trance/elektronik müzik yapıp partilerde insanları gülücükler altında zıplatmayı, dans ettirmeyi başarabiliyor, daha sonra ise orada çaldıklarını akustik olarak icra edip ne denli kaliteli müzik adamları olduklarını ispatlayıveriyor. Nadiren üçü bir arada sahnede oluyor ancak kaliteden asla ödün vermiyorlar. Trio olarak elde ettikleri başarılar kadar her bir üyenin solo kariyerleri de bir harika. Amaçlarını kaliteden ve iyi müzikten asla ödün vermemek olarak belirlemişler. Bu yüzden piyasadaki en kaliteli plak şirketini kurmuşlar. Böylece sound’u tam oturmuş, sözleri bir başka, yarattıkları melodileri akılda kalıcı, insan üstünde oluşturduğu hissiyat ile muhteşem bir grup haline dönüşüvermişler. Ayrıca grubun harika müzikalitesinden yararlanmak isteyen pek çok ünlü sanatçı var.

faFAvori şarkıların hangileridir hey yazar?

  1. We’re All We Need
  2. All Over the World
  3. No One on Earth
  4. Black Room Boy
  5. Peace of Mind
  6. Sticky Fingers

solSOLolar, melodiler ve müzikalite ne durumda?

Gayet yavaş ilerleyen albüm, huzur taneciklerini fırlatıyor dört bir yana. Akılda kalıcı melodiler ve yaylılar kadife ses tonuna sahip vokallerin sesleri arasında şahlanıp gidiyor adeta. Enstrümanların kullanımı ve parçalara serpiştirilmesi gayet dengeli. “Acoustic II” bir saat boyunca akıp gidiyor kulaklarınıza, bu zamanın nasıl geçtiğini fark edemiyorsunuz bile. Parçalar art arda ilerlerken kimi zaman hüzünleniyorsunuz kimi zaman içinize dolan enerjiyle hayatınızda var olan sorunlarınıza çözümler bulup dünyaya daha olumlu bakıyorsunuz. Bazı parçaların sahip olduğu muhteşem nakaratlar gün boyu kafanızın içinde dönüp duruyor. İşte öyle bir albüm.

laLAtifeli, enteresan malumatları var mıdır bu albümün, bu sanatçının?

Above & Beyond (Jono Grant, Tony McGuiness and Paavo Siljamäki), Melodik Trance içeren başarılı prodüksiyon çalışmaları, inanılmaz canlı performansları ve kusursuz DJ setleriyle dinleyenleri derinden etkilemeyi çok iyi başarır.

Oceanlab, Tranquillity Base, Nitromethane, POS, Aalto, Dirt Devils ve Free State takma isimleriyle de çalışmaları mevcut

Geçtiğimiz yıl Faithless grubunun solisti Zoe Johnston ile birlikte yaptıkları “No One On Earth» adlı çalışma yılın Trance klasiği ilan edildi. Madonna, Dido, Britney Spears, Delerium ve Ayumi Hamasaki gibi süperstarlara yaptıkları remixler çok ses getirdi. Pete Tong, Paul van Dyk, Judge Jules, Ferry Corsten ve Tiesto gibi isimlerin favori plak şirketi olan Anjunabeats’in sahipleri.

2004 de Radio 1’da yayınlanan programları, “Yılın en iyi Essential Mix”i seçildi. Mixmag dergisi tarafından “yılın en iyi Trance hareketi” olarak ödüllendiler..

Above and Beyond   “Acoustic II” ile kulaklıklarını ve plaklarını bırakıp piyano ve keman seslerine sarıldılar.Yine muhteşem bir albüm yapmayı başardılar.kendi klasik müzik eğitimlerini kullanma fırsatı yakaladıklarını belirtiyorlar. 3 vokal, birbirine güvenen bir quartet, arp sanatçısı, baterist ve basçıdan oluşan orkestra büyük beğeni topluyor.

Group therapy adlı programları olan ve yaptıkları mix ve parçalarla da bu adı gerçekten kanıtlar nitelikte olan dj grubu.

Tony McGuinness, Jono Grant ve Paavo Siljamäki’ den oluşan trance müzik grubu Above & Beyond’un parçalarını dinlerken ruhunuzu teslim edeceksiniz.

Above & Beyond, trance müziğin bilinen ve saygı duyulan isimlerinden olmasına rağmen bu albümde trance müzik değil; yetenekli vokalleriyle, usta enstrümancıların tınılarıyla bambaşka bir müziği dinleyceksiniz.

single çalışmaları varsa bir görsek!

 

incedoDO‘ğruyu söyle azizim nedir bu albümün notu?

 

bcvbcvbcv

 

 

 

 

Yorumlar

yorum