_89554743_hammerhead

Gün geçmiyor ki dünyamızın çeşitli dönemlerine ait canlılardan milyonlarca yıllık geçmişe ışık tutan tanıklar ortaya çıkmasın! Bu kez bir haber de Çin’den. Bulunan fosilin dinozorların 65 milyon yıl önceki yok oluşlarından da önceye tarihlendiğini göz önünde tutarsak, önemini daha iyi anlarız. Orta boylu bir timsah iriliğindeki çekiçkafalı sürüngen örneğinin dişleri birer keski biçiminde ve fosilin Latince Atopodentatus unicus olan adı “tuhaf ve kendine özgü dişleri olan” anlamına geliyor.

Ayrıca fosil çekiçkafalımızın yaşadığı dönemlere bakıldığında çok düşük bir olasılık olarak kabul edilen otçul (vejetaryen, herbivor) beslenme alışkanlığına sahip ilk sürüngenlerden olabileceğinin tahmin edildiğini belirtmeden de geçmeyelim. Habere buyrun:

Çinli bilim insanları 242 milyon yıllık deniz sürüngenine ait fosil buldu.

Çun Li Omurgalılar Paleontolojisi ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden bilim insanları Çin’in Yunnan eyaletinde gün ışığına çıkarılan fosilin 242 milyon yıl önce yaşamış timsah büyüklüğünde bir deniz sürüngenine ait olduğunu belirtti.Atopodentatus-unicus-fossilPaleontologlar, fosili bulunan canlının çekice benzer bir kafa yapısına sahip olduğunu ve sürüngenin su bitkileriyle beslendiğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Kaynak: soL Haber Portalı

Yorumlar

yorum